Ниркова недостатність
Нефро-біол (90 шт)
Що таке ниркова недостатність?
Ниркова недостатність - це патологічний стан нирок, при якому вони не виконують повноцінно свою роботу в необхідному обсязі в результаті якого-небудь захворювання. Цей процес призводить до зміни сталості саморегуляції організму, а в результаті порушується робота його тканин і органів. Ниркова недостатність може протікати в гострій (ОПН) і хронічної (ХНН) формах.
ниркова недостатність у чоловіків розвивається внаслідок руйнування ниркових клітин - нефронів - під впливом будь-яких несприятливих факторів. Гостра ниркова недостатність розвивається раптово, як наслідок гострого (але найчастіше оборотного) ураження тканин нирок, і характеризується різким падінням кількості сечі (олігурія) до повного її відсутності (анурія).
Ниркова недостатність у жінок зустрічається не рідко. Патологія може вражати осіб будь-якого віку і статі, але частіше порушенням функцій нирок страждають молоді жінки. У більшості випадків причиною ниркової недостатності є порушення в самому органі, викликане факторами зовнішнього або внутрішнього середовища. Однак, провокувати патологію можуть і захворювання, абсолютно не зв'язані з нирками. У деяких випадках ниркова недостатність у жінок може розвиватися на тлі вагітності.
Ниркова недостатність причини ОПН:
- - преренальную, тобто захворювання викликане серцевою недостатністю, колапсом, шоком, важкими аритміями, значним скороченням об'єму циркулюючої крові (можливо, в разі крововтрати).
- - Ренальні, при яких відмирання ниркових канальців викликано дією важких металів, отрут, алкоголю, лікарських засобів або через недостатнє кровопостачання нирки; іноді причиною є гострий гломерулонефрит або тубулоінтерстіціальний нефрит.
- - постренальной, тобто в результаті гострої двосторонньої закупорки сечоводів при сечокам'яній хворобі.
Причини ниркової недостатності в разі ХНН счітаются- хронічний гломерулонефрит і пієлонефрит, системні хвороби, сечокам'яна хвороба, новоутворення в сечовидільної системи, захворювання при порушенні обміну речовин, судинні зміни (підвищений артеріальний тиск, атеросклероз) і генетичні захворювання.
Ниркова недостатність симптоми
симптоми ниркової недостатності залежать від вираженості зміни ниркових функцій, від давності захворювання і від загального стану організму.
Виділяють чотири ступені гострої ниркової недостатності:
Ознаки ниркової недостатності початкової фази: сн іженія кількості сечі, зниження кров'яного тиску, збільшення частоти пульсу.
Друга фаза (олігуріческая) полягає в зменшенні кількості сечі або до припинення її вироблення. Стан хворого стає важким, так як уражені практично всі системи організму і відбувається повне порушення обміну речовин, що загрожує життю.
Ниркова недостатність ознаки третьої фази (відновлювальної або поліуріческой) характеризується збільшенням кількості сечі до нормального рівня, але вона майже не виводить з організму ніяких речовин, крім солей і води, тому в цій фазі зберігається небезпека для життя пацієнта.
Ниркова недостатність 4 ступеня полягає в нормалізації виділення сечі, функції нирок через 1,5-3,5 місяці приходять в норму.
Ознаки ниркової недостатності у людей, які мають хронічну форму, полягають в значному зменшенні кількості працюючих тканин нирок, що призводить до азотемії (підвищення рівня азотистих речовин в крові). Так як нирки перестають справлятися зі своєю роботою, ці речовини виводяться іншими способами, в основному, крізь слизові оболонки шлунково-кишкового тракту і легенів, які не розраховані на виконання подібних функцій.
Препарати при нирковій недостатності
Лікування ниркової недостатності проводиться комплексно. Консервативне лікування включає в себе наступні заходи:
- - дієтолікування - обмежують споживання білка, солі, збільшують вміст рослинних жирів в раціоні.
- - Лікування гіпотензивними засобами, що знижують артеріальний тиск ( «Гіпернорм- біол», «Шоломниця байкальська», «Тоно-біол», «Антіспазм»)
- - Прийом сечогінних препаратів для стимуляції утворення сечі ( «нефро-біол», екстракти «Клюкви», «Брусниці », Фіточай« Кристалічний »).
- - Лікування гормональними препаратами і сорбентами з метою зниження інтенсивності аутоімунних явищ (моно -біол« Солодка »,« Фітосорб »,« Яблопект »)
- - Лікування анемії за допомогою лікарських засобів, що стимулюють кровотворення ( «Люцерна», Фітовіт «кровотворних», екстракт «Кропиви», бальзам «Вин Віта»)
- - Зниження кислотності в шлунку за допомогою антацидних препаратів. (Моно-біол «Солодка», «Чистотіл», «Каштан»)
- - Прийом вітамінних і фосфорно-кальцієвих комплексів (Кунжут масло, клітковина, «Кальціо- біол»)
Активне лікування ниркової недостатності включає в себе:
- - Гемодіаліз - очищення крові від токсинів за допомогою спеціального апарату «штучна нирка».
- - Перитонеальний діаліз - очищення крові з одночасною регуляцією водно-сольового обміну. Для цього в черевну порожнину вводять, а потім відсмоктують спеціальний розчин.
- - Пересадку донорської нирки.
Профілактика ниркової недостатності
Профілактика гострої ниркової недостатності зводиться до запобігання причин, що викликають її. Точне виявлення причин хвороби, комплексна діагностика досвідченим лікарем і вчасно розпочате лікування допоможуть уникнути розвитку серйозних ускладнень, зберегти ваше здоров'я і добре самопочуття.
Профілактика хронічної ниркової недостатності зводиться до лікування таких хронічних захворювань як: пієлонефрит, гломерулонефрит, сечокам'яна хвороба.